İlişkiden Ne Zaman Sonra Gebelik Belli Olur

 

İlişkiden kaç gün sonra gebelik testi yaptırmalıyım sorunuza cevapları bu konumuzda yer almaktadır.Bu yazımızda sizlere yardımcı olmak isteriz.Öncelikle Övülasyon döneminizi bilmeniz gerekiyor diğer bir adıyla yumurtlama dönemi diyebiliriz.Eğer bilmiyorsanız hesaplama yolları da bu yazımızda yer almaktadır.Sizleri fazla tutmadan gebeliğin ne zaman belli olduğunu ve gebelik testi ne zaman yaptırmalıyım gibi sorularınız bu konumuzla  baş başa bırakıyorum melekler…

İlişkiden Ne Zaman Sonra Gebelik Belli Olur

Siklus, adetin birinci gününden diğer adetin birinci gününe kadar geçen süredir. Bu siklus düzenli adet gören kadınlarda genellikle 28 gündür. Bu siklusun tam ortasında ovulasyon (yumurtlama) olur. 28 günde bir adet görmeyen bayanlarda ise ovulasyon günü şöyle hesaplanır: Örneğin 30 günde bir adet gören bir bayanda 30′dan 14 gün çıkarılır, geriye kalan 16 gün, adetin ilk gününden itibaren 16. günde yumurtlama olduğunu gösterir. Bu ovulasyon gününden 5 gün öncesi ve sonrası “tehlikeli” yada “hamile kalınmaya müsait” günlerdir. Ancak teorik olarak kadında adetin her dönemindeki ilişkide gebelik oluşabilir.

Oluşan gebeliği anlamanın en erken yolu beklenen adete 3-5 gün kala kanda beta HCG ölçümü yapmaktır. Bu ölçüm yüksek çıktığında (>10) gebelik henüz adet gecikmesi olmadan anlaşılabilir. Diğer bir yol da adet gecikmesi olduktan sonra en erken birinci haftada idrarda gebelik testi yaptırmaktır. Gebeliği oluşmadan önlemenin birtakım yolları olmakla beraber bunlar ilişkiden sonraki ilk üç gün içinde ve gerçekten gerekli durumlarda kullanılırlar.

Sizler gibi hamile kalmak isteyen ve bu durumu yazdıkları yorumlarla paylaşan meleklerimiz forum bölümümüzdeki GEBELİK kısmından bu durumu online chatbox ortmında tartışmakta ve birbirlerine fikirlerini aktarmaktadırlar.

Salı, 15 Mayıs 2012, 5:51 | Sağlık | 0 YORUM | Read 657 Times
by Beyaz Melek
ETİKETLER: , , ,

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

*