Şırdan Nedir Şırdan Tarifi

 

Şırdan Nedir: 

Yemek tariflleri kategorimizde yer alan bu konu belki de bircoğunuzun görünüşü itibariyle miğdenizi bulandıracak resimlere sahip olabilir; ama lezzeti bir o kadar mükemmel olan şırdanı hor görmek damak tadı olarak birçok şeyi kaçırmanıza neden olabilir. Şırdan nedir neyden yapılır gibi  onlarca soruyla karşılaşıyoruz ve bu nedenle bu konuyu bir Adanalı olarak açmaya karar verdik.Şırdanın tanımını yapacak olursak koyun keçi vs. gibi büyükbaş hayvanlarda bulunan sıradan bir organdır ve organların sindiirim kategorisinde yer alır.Mumbar karın kırkkat diye bilinen diğer organlar içerisinde hemen hemen eş değer göreve sahiptir.

sirdan-resimleri

Metobolizmal açıklama sonrası yemek konusunda şırdandan bahsedecek olursak şunları söyleyebiliriz: Şırdan özellikle Adana bölgesinde tüketilen bir gıdadır. Herhangi bir sertifikası olmamakla birlikte gece yarısı tezgahlarda satılır. Gündüz vakti bulabilmeniz belli başlı yerler haricinde imkansızdır. Saat 12 sonrası lüküs denilen ışıklarla turşu ve baharatlar eşliğinde tüketilir. Her koyunda bir tane bulunduğu için haylice pahalıdır. Ortalama 5-6 tl civarındadır tanesi.

Şırdan tarifi :

Şırdan nasıl yapılır : Şırdanlar özenle seçilerek içerisindeki samansı kirler temizlenir ve limon ve tuz yardımıyla aklaştırılır. Mikroplardan arındırıldıktan sonra oluşturduğunuz pirinç içliğini tıpkı dolma yapar gibi şırdana doldurur ve ağzındaki küçük boşluktan dikersiniz. Sonra düdüklü tencerede belirli saate kadar yumuşatılır ve pişirilir. Daha sonra soslanıp baharatlanarak servise hazır hale getirilir.

Şırdan şekil itibariyle her ne kadar pek hoş görünmese de lezzeti görünüşünün aksine mükemmeldir. Eğer ön yargılı yanaşırsanız bu durum psikolojik olarak kusmalara varana kadar birçok olumsuz tepkimeyle sonuçlanabilir. O sebepten eğer bu yemekten tatmaya niyetliyseniz bu ön yargılardan arınmalısınız.  Şırdan nasıl yapılır gibi bir soruyla da uğraşmanıza gerek yok, yapılmışı da hazır halde satılıyor zaten ama her yerde bulamayabileceğinizi söylemiştik.

Şırdan neyden yapılır :

Şırdan koyundaki şırdan dedikleri sakatat temel alınarak pirin. maydanoz domates ve kimyon – tuz – limon – biber baharatlarıyla yapılır. Şırdan resimleri ile ilgili merak ettikleriniz aşağıdaki galeride yer alıyor. Tekrarlıyorum, görünüşü iğrenç ama tadı bir o kadar lezetlidir ve müptelası çoktur. Birgün sizin de tadına bakmanız dileğiyle : )

 

Cumartesi, 23 Haziran 2012, 19:42 | Genel, GURME | 0 YORUM | Read 3276 Times
by Beyaz Melek
ETİKETLER: , , , , , ,

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

*

GÜNCEL KONULAR »
Yaz Sezonunda Plaj Modası 2014

Yaz Sezonunda Plaj Modası 2014

Plaj modası 2014 yılından yaz sezonunun vazgeçilmez trendleri içerisinden yer almaktadır. ...

Gündelik Giyim Kombinleri

Gündelik Giyim Kombinleri

Bayanlar için önemli bir nokta olan gündelik giyim ve günlük kombinler hakkında fikir ...

Anneler Günü Hediyeleri 2014

Anneler Günü Hediyeleri 2014

11 mayıs pazar gününe denk gelen anneler günü bizler için önem taşımaktadır. Ya bir ...

Kız Çocuk Odaları 2014

Kız Çocuk Odaları 2014

Pembe pembe kız çocuk odaları yeni sezonda farklı renk tonlarının da oluşturduğu harika ...

Erkek Çocuk Odaları 2014

Erkek Çocuk Odaları 2014

Erkek çocuklarımız için farklı dekorasyon markalarının derlediği 2014 erkek çocuk ...

POPÜLER KONULAR

FACEBOOK SAYFAMIZ