TEKİLA

 

tekila-3

TEKİLA
Dikenli, uzun yaprakları ve büyük bir ananası andıran gövdesiyle tekilanın özünü oluşturan AGAV bitkisinin dünyada yetiştiği tek iklim ve toprağa sahip olan Meksika, dünyanın tekila ihtiyacını karşılıyor. 1600 lü yıllarda meksikaya ayak basan İspanyolların içki ihtiyaçlarını karşılayamamasından kaynaklanan nedenlerle yerlilere damıtmayı öğreterek, 1862 yılında pazara sunulmuştur.
*Yaklaşık 600 faklı tekila markası vardır.
*Tekila, dinlendirme süresine göre de çeşitlere ayrılır. Hemen şişelenen Blanco (Silver), Blanco tekilayla yıllandırılmış tekilanın harmanından oluşan Gold, en az iki ay dinlendirilmiş Reposado, en az bir yıl dinlendirilmiş Anejo (Ekstra yıllandırılmış tekila) ve en az üç yıl yıllandırılmış Extra Anejo.
*Tekila cam ya da metal bir tankta bekletilir ise bu onu renksiz tutar ve BLANKO(gümüş)adını alır.
*Vanilya,karamel odun fıçılarında bekletilerek aroma ve altın renk kazandırılır.
* Tekilanız, tropik meyvalarla hazırlanan margarita çeşitlerinden birine ya da limon-tuz ikilisinden vazgeçemiyorsanız basitçe hazırlanan bir ‘Paloma’ya da dönüşebilir. Kenarlarını tuzlayıp, yarısına tekila doldurduğunuz büyük bardağın kalanını limonlu gazlı bir içecek ve birkaç damla yeşil limonla tamamlayıp buzlayın

Perşembe, 31 Ocak 2013, 18:57 | GURME | 0 YORUM | Read 1415 Times
by Beyaz Melek
ETİKETLER: , , , , ,

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

*