Votka Yapımı

 

Votka Yapımı

Votka yapımı tarifi oldukça zahmetli olan bir içki çeşitidir.Ama sonunda memnun kalacağınızdan eminim.Votka yaparken kendinize göre farklı meyvelerle de yapabilirsiniz.Örneğin:portakal,vişne,elmalı,karpuzlu… vs.Genellikle içimizin ısınması için kış aylarında içilen içki çeşitidir.Lafı fazla uzatmadan sizleri votka yapımı tarifi ile baş başa bırakıyorum.Kolay gelsin…

 

Damıtma Aygıtı

de votka yapmanın ilk adımı bir ev damıtma aygıtı almaktır veya parçalarını alıp onları birleştirmektir. Damıtma aygıtı alma ve aygıtı oluşturmak için gereken parçaları birleştirme üzerine gereken bilgi internette bulunabilir.

Damıtma aygıtı için gerekli olan malzemelerin çoğu içki yapımı, yemek yapma üzerine olanmağazalarda ve hırdavatçılarda bulunabilir.

Damıtma aygıtı 4 ana parçadan oluşur: baş kısmıkaynama bölmesisuyu soğutma borusu vetoplama şişesi.

Votka 5 adımda yapılır.

Birinci aşama: Ön hazırlık

Bütün ekipmanlarınızı çamaşır suyu ve su karışımı ile sterilize edin. Herhangi bir yabancı madde votkanızı tatsı yapabilir.

İkinci aşama: Lapa yapmak

Karbonhidrat kaynağınız olan patatesşeker ve tahıldan başlayarak bu nişastalı ürünleri alkol moleküllerine dönüştürme sürecine başlayın. Farklı kaynaklar farklı lapa yapma teknikleri gerektirir. Belirli bir lapa yapma tekniği için uzmanınıza veya bir kitaba danışın. Örneğintahıldan lapa yapmak için, tahılınıza arındırılmış su ekleyin ve bir saat kaynatın; daha sonra da maya ekleyin ve 1-2 hafta kadar beklemeye bırakın. Lapa yaparken en iyi yol evde mayalama ekipmanı kullanmanızdır. Rakım ve hacme göre farklılık gösterebilecek olan uygun miktarı ve ortalama sıcaklığı bulmak için çeşitli kaynaklara başvurun. En iyi tat için, her aşamada tercihen damıtılmış ya da saflaştırılmış suyu kullanmayı unutmayın.

Üçüncü aşama: Damıtma

Lapayı kaynama bölmesine koyun ve ısıtıcınızı çalıştırın. Lapanın içindeki alkol buharlaşacak ve su yoğunlaştırıcı tüplerden geçerek bir kapta birikecektir. Votkanın saf kalitesi ve berraklığının sebebi birçok damıtma aşamasından geçmesidir.

Kaynama bölmesini temizleyin ve sterilize edin. En az iki kere daha votkayı damıtın. Daha berrak ve içimi pürüzsüz votka için, votkayı dördüncü ya da beşinci kez de damıtabilirsiniz. Her damıtışınızda votka kabında biriken ilk ve son elli milimetrelik kısmı ayırmayı unutmayın. Bu, içeceğinizden metil alkolü arındıracaktır. Metil alkol körlüğe varan ciddi zararlara yol açabilir. Votkanın ilk ve son kısmını asla içmeyin.

Dördüncü aşama: Süzme

Votka yapımında süzme, votkanın sertliğini alıp içimi daha yumuşak bir votka yaratacağından son derece önemlidir. Votka süzmede kullanılan en yaygın metot, aktif karbon filtresi metodudur. Dışarıdan aldığınız yüksek kalite votka aktif karbon filtresi kullanılarak yaklaşık yedi kez süzülür. Bazı ünlü votka markaları mücevher kullanarak bile süzme işlemini gerçekleştirdiklerini söylüyor! Evde gerçekleştirilen damıtma işlemi için, bir huni alın, dibine bir parça pamuk yerleştirin, içine biraz aktif karbon ekleyin ve üç kere damıtılmış votkayı huniden akıtarak bir şişeye boşaltın. Bu işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.

Beşinci aşama: Seyreltme

Arıtılmış su kullanarak, damıtılmış votkayı dörde üç oranla (ya da tadına bağlı olarak dilediğiniz kadar) seyreltin. Damıtılmış votka oldukça serttir ve seyreltmeniz tavsiye edilir.

Votkanız içilmeye hazır. Eğer votkanıza aroma kazandırmak isterseniz içine taze böğürtlenbiberyabanturpuportakal kabuğu ya davanilya tohumu katabilirsiniz. Birkaç hafta bekletin ve votka istenilen aromayı kazanmış olacaktır.

Pazartesi, 6 Şubat 2012, 8:25 | GURME | 1 YORUM | Read 13764 Times
by Beyaz Melek
ETİKETLER: , , , , , ,

1 response to "Votka Yapımı"

  1. mustafa diyor ki:

    bilgiler için teşekkürler fakat bu tarifte ne oran var ne birşey

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

*